شیر دیافراگمی

شیر دیافراگمی ( شیر پرده ای ) یا دیافراگم ولو از سه قسمت مهم تشکیل شده است بدنه  ، دیافراگم

 و سرپوش  دیافراگم از پرده لاستیکی تقویت شده یا جنس قابل ارتجاع دیگر ساخته شده که با چرخاندن دسته شیر ، پرده آن به سمت بالا و پایین حرکت کرده و مجرای عبور سیال را تغیر میدهد و باعث تنظیم و کنترل میزان سیال میشود .دیافراگم محتوای شیر را از مکانیسم باز و بستن آن جدا می کند لذا احتیاج به وسائل آب بندی ندارد . نشتی این شیر بیانگر سوراخ بودن پرده می باشد که باید تعویض شود کاربرد این محصول مخصوص کنترل مواد خورنده مثل اسیدها استفاده می گردد.

بیشترین کاربرد شیر دیافراگمی درخطوط انتقال مواد غذایی ، شیمیایی و دارویی میباشد

انواع شیر دیافراگمی
    شیر دیافراگمی استیل
    شیر دیافراگمی فولادی
    شیر دیافراگمی چدنی
    شیر برقی دیافراگمی
    شیر پینچ ولو

عمرمفید دیافراگم بستگی به نوع ماده ای که از داخل شیر می گذرد و همچنین دما، فشار و تعداد دفعات استفاده از شیر بستگی دارد. در بعضی از انواع مواد تشکیل دهنده دیافراگم ها که از نوع الاستومری می باشند ، این دیافراگم ها مقاومت بسیار خوبی در دماهای بسیار بالا دارند. هرچند که باید توجه داشت خواص مکانیکی مواد الاستومری در دماهای بالا پایین خواهد آمد و امکان از بین رفتن آن نیز در فشارهای بالا وجود دارد

دیافراگم ولو بر اساس شکل بدنه

شیر دیافراگمی با برآمدگی داخل بدنه (Weir type)

در این نوع یک قسمت برآمدگی در داخل بدنه بصورت ریخته گری تعبیه می گردد و در هنگام بسته شدن شیر ، دیافراگم بر روی این برآمدگی می نشیند و عبور جریان را محدود می کند.

شیر بدون برآمدگی داخل بدنه (Straight-through type)

در این نوع شیرها ، دیافراگم بصورت یک شکل گوه ای در می آید.

از شیرهای دیافراگمی می توان در کنترل نمودن جریان نیز استفاده نمود. نوع Weir (دارای برآمدگی سد کننده در وسط) برای کنترل جریان گزینه مناسبی بوده ولی عیب آن محدود بودن منطقه عبور سیال می باشد.

از شیرهای دیافراگمی همچنین می توان برای کنترل جریانهای کوچک و هنگامی که سیال دارای خاصیت خورندگی بوده و سیالات رادیواکتیو ، استفاده نمود