گیت ولو

شیر کشوئی و یا با نام گیت ولو از ساده ترین مکانیزم برای کنترل جریان سیال استفاده میکند. در این شیرها با قرار گرفته

دریچه کشوئی شیر که میتواند شکلهای مستطیلی یا گرد داشته باشد در شیار سیت عبور سیالات متوقف میگردد و بالعکس زمانی که این دریچه کشوئی به بالاترین موقعیت خود میرسد سیال بدون وجود هیچ مقاومت و افت فشاری به مسیر خود ادامه میدهد. این شیرهای در صنعت معمولا به صورت فلنچی بوده و برای جلو گیری از نشتی از گسکت یا واشرهای مربوطه استفاده میگردد . با توجه به اینکه عبور سیال رابطه خطی و مشخصی با باز شدن کشوی شیر ندارد این توع شیر قالبا بجز مواردی که به شکل خاصی طراحی گردیده اند نمیتوان برای کنترل کامل عبور سیال استفاده نمود و بیشتر از گیت والوهای در حالت کامل بسته یا باز استفاده میگرد.
این شیر یکی از انواع شیرآلات صنعتی در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی مصارف زیادی دارد معمولا دارای دیسکی با حرکت خطی است که برای شروع یا قطع جریان در سیال استفاده می‌شود. این ولو قابل تنظیم نبوده و قابلیت تنظیم دریچه‌ای جریان را نیز ندارد. علت نامگذاری دروازه از قرارگرفتن دیسک در جریان سیال مشتق گرفته شدهاست. به گیت ولو نیز ساید ولو اتلاق می‌شود. گیت ولو، جهت رساندن افت فشار به پائین‌ترین سطح ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دو نوع گیت ولو پروسه پتروشیمی وجور دارد. نوع اول گیت ولو موازی ( Parallel ) که از یک دیسک تخت دروازه ایی در مابین نشیمنگاه موازی قرار داده می شود. این ولو دارای یک لبه بسیار تیزی در قسمت پایین خود می باشد که این لبه تیز جهت برش و از بین بردن ذرات جامد ورودی در ولو است. نوع دیگر آن دارای دروازه هایی بصورت گوِوه ایی شکل میباشد که به منظور بسته شدن در حالت Shut Off از دو Seat مورب و یک Gate مورب استفاده می‌ شود .

دیسک یک گیت ولو وقتیکه کاملا باز (ON ) می‌شود، دیسک کاملا از مسیر عبور جریان برداشته می‌شود. این خاصیت باعث از بین رفتن هرگونه مقاومتی در ولو در هنگامی که شير باز است می‌شود. وقتیکه ولو بطور کامل بست (Off) شد توسط یک رینگ آب بند دیسکی صفحه اصلی را آببند می‌کند و آب بندی خوبی بوجود می‌آید. متریال گیت ولو ها چدن ، چدن نشکن، فولاد کربنی ، فولاد ضد زنگ ، فولاد آلیاژی و استیل فورج شده ، تولید میشود. استاندارد گیت ولو ها ASME B16.34 و استاندارد Face to Face آنها ASME B16.10 و استاندار فلنج های آن نیز ASME B16.5 می باشد.

بیشترین کاربرد گیت ولو در سرویس ها و خطوطی است که عایق میشوند و درسیال هایی که هدف مسدود کردن جریان است بکار گرفته میشود.

گیت و گلوب ولوهای دو طرفه در اندازه های ½” تا 48″ در دسترس می باشند و بصورت دستی یا پیکر بندی شده و فعال با مواد گوناگون و استاندارد های آزمایش شده، ارئه می شود.